Střípky II

Životní pojištění

Mám klientku, která si před 10 lety zřídila životní pojištění. V roce 2016 byla nucena toto pojištění vypovědět, ale před dovršením 60 let věku a tak bohužel nesplnila podmínky odpočtů. Podle zákona o dani z příjmu je povinna dodanit v § 10 všechny uplatněné odpočty, tedy 120 tis Kč a odvést 18 tis Kč daně.

Jaká je však skutečnost:

Klientka provozovala živnost vedení účetnictví, ale pracovala jen pro 2 společnosti a její roční příjem byl 300 000,- Kč ročně. Pro výpočet daně použila tento postup:

Příjem               300 000,-

-paušál 60%   -180 000,-

Základ daně   120 000,-

Odpočet ŽP     -12 000,-

Základ daně     108 000,-

Daň 15%           16 200,-

Sleva na dani -24 840,-

Daň k úhradě         0,- Kč

 

A teď přichází to kouzelné číslo: kdyby neprováděla odpočet na ŽP, základ daně by byl 120 000,- a z toho daň by byla 18000,-, což je méně, než činí osobní sleva.

Překlad do češtiny: uplatněný odpočet na životní pojištění nikdy nevedl ke snížení daně.

Proč by tedy měla připočítat k základu daně 120 tis Kč a odvést 18000,- daně ?

 

Sazby DPH a EET

Co mi jako občanovi přineslo EET :

Od 1.12.2016 byla snížena sazba DPH z restauračního stravování z 21% na 15%. Toto mělo pokrýt náklady na EET. Skutečnost? V mé oblíbené meníčkové restauraci se nepatrně zvýšila cena obědů – v průměru o cca 10,- Kč…..

 

 

Letos na školení k DPH jsme si připomněli, že se snížila sazba na knihy a noviny z 15% na 10%.

Celý radostný jsem si vyrazil koupit svůj oblíbený denní tisk. A nevěřícně koukám: ony ty noviny stojí stejných 18,- Kč jako před snížením sazby….

Z toho vyplývají 3 otázky :

  1. Komu prospělo snížení sazby? Státnímu rozpočtu určitě ne a že by na tom vydělal trafikant, o tom bych mohl také s úspěchem pochybovat
  2. Mělo tedy zvýšení zisku nakladatelství? Jsem přesvědčen, že ano.
  3. Komu patří vydavatelství MAFRA? Toto je zcela bez komentáře, že pane exministře…

 

Občas chodím kupovat ryby. Není nad čerstvou rybičku. Ale nesměle jsem se zeptal, proč za poslední 3 měsíce zvýšili na dvakrát cenu o cca 15%.

Oběma odpovědím rozumím:

  • Je chladno a ty potvory nežerou a nerostou …..
  • Museli jsme kvůli EET koupit kasu, která stála 30 tis Kč a ty kotoučky taky nejsou zadarmo….

 

V pekařství, kam chodím kupovat svůj oblíbený chléb, opět zvýšili cenu. Na dotaz „proč“ jsem doslat lakonickou odpověď : EET…….

 

Je mi líto stromů, ze kterých byly vyrobeny ty miliony účtenek, které každý den končí u obchodníka v odpadkovém košil a které zákazníci nechtějí….. Ale možná by z toho mohl to byl skvělý byznys : recyklace zbytečných účtenek EET

Jako občan jsem šťastný. Konečně došlo k narovnání podnikatelského prostředí a jsem jen rád, že se na tom můžu finančně podílet…… Ale počkat: ve všech zmíněných případech jsem vždy i před EET vždycky dostal účtenku